Opublikowano:

Garaż przydatny dla domu.

Garaż to nie tylko pomieszczenie zarezerwowane dla samochodu. Jeśli powierzchnia garażu jest wystarczająco duża, można wygospodarować w nim osobne pomieszczenie lub aneks. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć powierzchnię pomieszczeń gospodarczych w domu, które mogą posłużyć za inne pomieszczenia, na przykład dodatkową łazienkę czy garderobę. Gdy garaż jest połączony z domem, wygospodarowane pomieszczenie można wykorzystać na pralnię, kotłownię, warsztat czy schowek ogrodowy. Warto jednak pamiętać, że połączenie garażu z pralnią bywa złym pomysłem. Trzeba pamiętać o tym, że bez dobrego zabezpieczenie i izolacji, zapachy spalin i benzyny mogą przenikać do suszącej się bielizny. W związku z tym należy zainstalować drzwi chroniące przed przenikaniem zapachów. Ponadto powinno to być pomieszczenie ogrzewane i wentylowane.

Najczęściej pomieszczenia wygospodarowane przy garażu wykorzystywane są na kotłownię. Musi być ono jednak zamknięte, gdyż ze względów bezpieczeństwa w garażu nie można umieszczać kotła ani zbiorników na olej opałowy. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać tam paliwa stałe, takie jak drewno, węgiel etc. Garaż, zarówno ten wolnostojący jak i wbudowany w parter domu jest bardzo wygodnym zapleczem dla ogrodu. Dodatkowym atutem będzie, jeśli oprócz samej bramy garażowej, w drugim końcu wbudujemy osobne drzwi.

Jeśli ktoś decyduje się na wzniesienie garażu, jako osobnego budynku, powinien pomyśleć o dodatkowych funkcjonalnościach. Osobny garaż to inwestycja na tyle duża i często kosztowna, że warto poszerzyć funkcjonalność garażu o dodatkowe aspekty, takie jak niewielki warsztat, pracownię, składzik etc. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do wolno stojącego garażu przeznaczonego jedynie na samochody, do budynku z kilkoma dodatkowymi funkcjami trzeba doprowadzić wszystkie niezbędne instalacje.