Opublikowano:

Garaże ogólnodostępne.

Nie każdy może sobie pozwolić na własny garaż, szczególnie, jeśli mieszka w bloku lub w innym skupisku mieszkań. Mimo to, mieszkańcy nowoczesnych blokowisk, wieżowców i apartamentów bardzo często mają do dyspozycji nowoczesne podziemne parkingi, swego rodzaju garaże na kilkadziesiąt lub w przypadku piętrowych garaży, kilkaset samochodów. Bardzo często garaże tego typu strzeżone są monitoringiem, dzięki temu żaden złodziej nie będzie nawet próbował się do niego włamać.

Tego typu garaże to nie tylko atut nowoczesnych bloków i apartamentowców. Obecnie również duże centra handlowe, decydują się na umieszczanie garaży w podziemiu, w celu zaoszczędzenia powierzchni terenu. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tylko galerie handlowe oszczędzają dużo pieniędzy, ale korzysta na tym również miasto i sami klienci. Tego typu garaże, oczywiście o wiele mniejsze, mogą posiadać również wolno stojące domy. Garaże mogą być umieszczane w podziemiach i piwnicach, a do wnętrza można wjeżdżać pochyłym wjazdem. Jeśli projekt domu zostałby wykonany profesjonalnie, w piwnicy mogłaby być możliwość umieszczenia nawet kilku pojazdów samochodowych.

Wracając do garaży ogólnodostępnych, największe wrażenie sprawiają garaże w Japonii. Jak wiadomo, wolne miejsce parkingowe w centrum Tokyo praktycznie nie istnieje. W związku z tym, w celu oszczędzenia powierzchni budowane są niezwykle nowoczesne i niezwykle imponujące garaże piętrowe, które wyglądają jak… pudełko na płyty lub kasety. Samochodu są przenoszone za pomocą specjalnych wind i suwnic. Po powrocie z pracy lub ze sklepu, kierowca wybiera jedynie miejsce, w którym został zaparkowany jego samochód, po czym czeka, aż cały mechanizm „podstawi” mu samochód.

Parkingi podziemne to również pewne ograniczenia. Do garażu podziemnego nie może zjechać samochód ciężarowy oraz dostawczy o dużej wysokości. Co prawda garaż z założenia jest miejscem, w którym możemy przechowywać nie tylko auto, ale również inne rzeczy. Niestety w garażu podziemnym nie mamy takiej możliwości. Ponadto, w garażach wielostanowiskowych panują pewne zasady i zakazy, które warto poznać.